Turite bepilotį orlaivį. Ką privalote žinoti?

Bepiločiai orlaiviai, dažnai geriau žinomi kaip dronai, yra ganėtinai populiarus prietaisas tarp tų, kurie domisi technologijomis arba nori fiksuoti vaizdus iš paukščio skrydžio. Iki šiol pagrindinė taisyklė valdant tokį įrenginį buvo tiesiog neskristi virš draudžiamų teritorijų, tačiau paskutinę praėjusių metų dieną įsigaliojo Europos Komisijos reglamentas, kuris bepiločių orlaivių savininkams ir naudotojams pridėjo papildomų įsipareigojimų.

Viena pagrindinių taisyklių, kurias reikia žinoti tiek naujiems, tiek jau patyrusiems bepiločių orlaivių pilotams – nuo 2020 m. gruodžio 31 d. visi skrydžiai skirstomi į tris kategorijas – atvirąją, specialiąją ir sertifikuotąją.

Kaip teigia ekspertai, 95 proc. visų bepiločių orlaivių skrydžių Lietuvoje patenka į atvirąją kategoriją, kuri skirstoma į dar tris smulkesnes pakategores – A1, A2 ir A3.

„Skrydžiams atvirojoje kategorijoje galioja kelios paprastos taisyklės – maksimalus skrydžio aukštis negali viršyti 120 metrų, privaloma laikytis saugaus atstumo nuo žmonių ir pastatų, draudžiama skristi virš žmonių susibūrimų. Taip pat svarbu tai, kad nuotolinis pilotas viso skrydžio metu turi vizualiai matyti savo orlaivį,“ – sako Transporto kompetencijų agentūros (TKA) Skrydžių priežiūros skyriaus grupės vadovas Adolfas Kuzborski.

Jis teigia, kad aukščių ar teritoriniai apribojimai bepiločių orlaivių mėgėjams nėra didelė staigmena – iki šiol jiems buvo draudžiama skraidyti oro uostų ir aerodromų oro eismo zonose, virš strateginės reikšmės objektų, pasienio zonoje ar kitose ribojamose bei draudžiamose zonose. Šis draudimas lieka galioti ir toliau. Tačiau naujasis reglamentas numato ir kitų įsipareigojimų, kurie Lietuvos dronų entuziastams bus visiškai nauji.

„Pagrindinė naujovė – bepiločių orlaivių savininkams, turintiems sunkesnį negu 250 gramų arba bet kokio svorio bepilotį su kamera, reikia registruotis specialioje sistemoje TKA interneto puslapyje. Ji sugeneruoja unikalų asmens registracijos numerį, kuriuo reikia pažymėti savo droną. Svarbu tai, kad sistemoje registruojamas ne konkretus įrenginys, o asmuo, kuriam jis priklauso, tad jeigu žmogus turi kelis bepiločius orlaivius – tą patį registracijos numerį jis turi pavaizduoti ant jų visų. Taip pat nuo šiol sunkesnius negu 250 gramų bepiločius orlaivius bus galima skraidinti tik turint nuotolinio piloto pažymėjimą – tam reikės toje pačioje TKA sistemoje baigti teorinių žinių kursą ir išlaikyti internetinį egzaminą,“ – pasakoja A. Kuzborski.

Skrydžiai, kurių metu nesilaikoma atvirosios kategorijos reikalavimų – pvz., kylama aukščiau negu 120 m nuo žemės paviršiaus arba nuotolinis pilotas nebemato savo orlaivio – patenka į specialiąją kategoriją. Prieš kiekvieną skrydį joje privaloma TKA pateikti prašymą leisti skristi ir skrydžio rizikos vertinimą. Šios kategorijos nuotoliniams pilotams taip pat reikės išlaikyti papildomą egzaminą.

Sertifikuotoje kategorijoje vykdomi skrydžiai ypač sudėtingomis sąlygomis arba juos atlieka sertifikuoti orlaiviai, kuriems taikomos tinkamumo skraidyti taisyklės – tokios pačios kaip ir visiems civiliniams orlaiviams.

Nuo 2023 m. visi Europos Sąjungoje parduodami bepiločiai orlaiviai bus skirstomi į klases, tad įsigyjant tokį įrenginį reikės atkreipti dėmesį į jo klasę bei CE žymėjimą, nes tai gali nulemti skraidymo kategorijos pasirinkimą bei papildomus reikalavimus skrydžiams vykdyti.

Europos Komisijos reglamentas (ES) Nr. 2019/947 priimtas siekiant užtikrinti bepiločių orlaivių skrydžių saugą šioje sparčiai besivystančioje aviacijos srityje. Jis taip pat suvienodino tokių orlaivių naudojimo taisykles ir tvarką visoje Europos Sąjungoje. Reglamentas įsigaliojo 2020 m. gruodžio 31 d.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.