Kokias garantijas suteikia pasirinkta verslo forma?

Dažnai žmonės, kuriantys verslą ir norintys jį įteisinti, užduoda klausimą – kokia verslo forma geriausia. Deja, bet atsakymo vieno nėra. Verslo formos pasirinkimas priklauso nuo kelių kriterijų:

  1. Kokia veikla bus vykdoma: nuolatinė ar kartas nuo karto, kaip papildoma veikla.
  2. Kas bus pagrindiniai klientai – fiziniai asmenys ar įmonės.
  3. Ar veiklai vykdyti bus reikalingi darbuotojai.
  4. Ar verslą kuria vienas žmogus, ar keli.

Ir čia sąrašas dar ne baigtinis. Tačiau daugeliui atsakymai į šiuos klausimus dažnai padeda apsispręsti, kuri verslo forma yra tinkamiausia: verslo liudijimas, individuali veikla pagal pažymą, mažoji bendrija ar uždaroji akcinė bendrovė.

Tačiau be šio klausimo, labai dažnai užduodamas ir kitas klausimas – o kaip mažiau mokesčių mokėti? Kaip sutaupyti kuo daugiau, ypač verslo pradžioje?

Pagrindiniai mokesčiai, kuriuos turi sumokėti verslo liudijimų, individualios veiklos, mažųjų bendrijų savininkai yra gyventojų pajamų mokestis (GPM), privalomasis sveikatos draudimas (PSD) ir valstybinis socialinis draudimas (VSD). Kiekvienai formai taikomos skirtingos mokesčių skaičiavimo formulės, tačiau mokėti reikia visiems. Šį kartą dėmesį norėčiau atkreipti ne į mokesčių skaičiavimo formules, ne į mokesčių dydžius procentais, o į tai, kokias garantijas gauname tuos mokesčius mokėdami.

Palyginsime pagrindines, jau ne kartą aptartas verslo formas: verslo liudijimas, individuali veikla pagal pažymą, mažoji bendrija ir tradicinė darbo sutartis (ji tinka tiek uždarajai akcinei bendrovei, tiek bet kokia formai, kur darbinami darbuotojai).

Verslo liudijimą turintys asmenys moka mokesčius nuo minimalios mėnesinės algos (607 Eur), nepriklausomai nuo to, kokios yra jų pajamos. Verslo liudijimas suteikia teisę į tokias garantijas: kompensuojamas gydymas ir senatvės pensija. Gydymą užtikrina mokamos PSD įmokos, o senatvės pensiją – VSD. Tačiau svarbu yra tai, kad verslo liudijimo mokesčiai gali būti mokami proporcingai turimam verslo liudijimų dienų skaičiui. Tokiu atveju, jei mokesčiai mokami ne už pilną mėnesį, nesusikaups minimali suma pensijai ir stažui. Jei asmuo, turintis verslo liudijimą, nori kaupti pensijai ir įgyti reikiamą stažą, jis turi mokėti įmokas pilnai nuo minimalios algos sumos. Verslo liudijimas nesuteikia teisės gauti motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, ligos bei nedarbo išmokų.

Individualią veiklą pagal pažymą įregistravę asmenys moka mokesčius, kurie yra apskaičiuojami pagal nustatytą formulę. Yra keli variantai, priklausomai nuo to – kaupiamos ar nekaupiamos išlaidos. Tačiau esmė yra tokia, kad, jeigu asmuo nori gauti pilnai visas šiai formai priklausančias garantijas, sumokėti įmokų turi ne mažiau kaip nuo minimalios mėnesinės algos. Jeigu mokesčiai bus mokami mažesni nei minimalios mėnesinės algos riba per kalendorinius metus – tokiu atveju nesusikaups stažas ir minimali suma pensijai. Įregistravęs individualią veiklą pagal pažymą asmuo įgyja daugiau garantijų nei turintis verslo liudijimą. Suteikiamos šios garantijos: kompensuojamas gydymas, ligos išmoka, taip pat motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros išmokos bei senatvės pensija.

Daugiausia garantijų suteikia darbo sutartis. Svarbu taip pat, kad darbo užmokestis būtų mokamas ne mažesnis kaip minimali mėnesinė alga (607 Eur). Asmuo, dirbantis pagal darbo sutartį, gauna šias garantijas: kompensuojamas gydymas, ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, nedarbo išmokos, senatvės pensija. Tokias pat garantijas gali gauti ir mažosios bendrijos narys, kuris išsiimtų lėšų asmeniniams poreikiams ir nuo tos sumos, kuri ne mažesnė nei dvi minimalios mėnesinės algos, mokėtų įmokas. Arba pasirinkęs kitą pinigų išsiėmimo būda, mokesčius mokėtų savanoriškai Sodrai nuo sumos, kuri yra ne mažesnė nei minimali mėnesinė alga.

Įvertinus visas situacijas, renkantis verslo formą reiktų atkreipti dėmesį, ką už sumokamus mokesčius gauna verslo turėtojas. Tai svarbu, jei norite sukaupti reikiamą stažą ir turėti galimybę gauti pensiją, taip pat aktualu tiems asmenims, kurie kuria verslą, bet planuose ir vaikų auginimas. Kiekviena situacija yra individuali ir reikia žvelgti šiek tiek plačiau. Nebūtinai tas, kas tinka draugui ar pažįstamui, tiks ir Jums.

Dar vienas svarbus dalykas – taikomos lengvatos. Pirmą kartą kuriantys verslą asmenys, gali pasinaudoti lengvata pirmiesiems verslo metams. Tai lengvata, kai pirmą kartą kuriant verslą pirmuosius metus galima nemokėti įmokų Sodrai (VSD). Tačiau čia svarbu žinoti, kad jei įmokos nemokamos – garantijos už tą laikotarpį taip pat negaunamos. Dėl PSD ar VSD įmokų mokėjimo yra ir kitų išimčių, kurios numatytos teisės aktuose. Tačiau čia jau reikia žiūrėti „asmeninę“ žmogaus situaciją.

Jei vis dar kyla klausimų dėl verslo formos pasirinkimo ar mokesčių mokėjimo, galite nemokamai konsultuotis skambindami tel. 8 602 22995, 8 672 48327 arba rašyti laiškus su klausimais el.p. kaisiadoriutvicmail.com. Ieškosime atsakymų į Jūsų klausimus, ir bandysime rasti tą patį pačiausią variantą Jums.

Dovilė Barysienė
Kaišiadorių Turizmo ir verslo informacijos centras

One Comment on “Kokias garantijas suteikia pasirinkta verslo forma?”

  1. Renkantis verslo formą tikrai labai svarbu tuos klausimus sau išsikelti ir išsianalizuoti. Gerai, kad yra kompanijų, kurios užsiima tiek konsultavimu, tiek steigimo dokumentų sutvarkymu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.