Ką reikia žinoti prieš išleidžiant vaiką į mokyklą su nauju telefonu?

Prieš naujus mokslo metus ne vienas moksleivis jiems pasiruošia ir nauju išmaniuoju telefonu. Lietuvos policijos pareigūnai, kartu su telekomunikacijų bendrove „Bitė Lietuva“, atkreipia dėmesį, kad išmanusis įrenginys – puiki išeitis pasirūpinti savo vaikų saugumu. Tiesa, būtina laikytis kelių pagrindinių taisyklių, kad vaikai mokėtų išsikviesti pagalbą ir kad pats telefonas netaptų patraukliu laimikiu vagimis.

„Išmanieji telefonai tapo daugumos vaikų neatsiejama gyvenimo dalimi. Tačiau mažieji jų naudotojai ne visada dar supranta jų vertę ir, nesusimąstydami apie galimas pasekmes, išmaniuosius įrenginius noriai demonstruoja visiems. O juk pavojai gali tykoti visai šalia: prie namų, viešajame transporte, gatvių spūstyse ar net prekybos centre. Rudeniop pradeda greičiau temti, tad einant nuošalesne gatve, kiemais, vaikai neturėtų demonstruoti telefono, jį laikyti kuo saugesnėje vietoje“, – situaciją komentuoja Donatas Bušma, Policijos departamento Nepilnamečių ir apylinkės inspektorių poskyrio viršininkas.

Prieš įteikiant telefoną, atlikite namų darbus

„Prieš nuperkant vaikams šį brangų įrenginį, raginame tėvus laikytis esminių taisyklių, kurios padės išvengti pavojų, susijusių su telefonų vagystėmis. Pirmiausia, vaikai viešose vietose privalo elgtis atsargiai – laikyti telefoną kuprinėje arba drabužio užsegamoje, geriausia, vidinėje kišenėje, nesinešioti rankoje. Prireikus paskambinti ar atsiliepti viešumoje, reikėtų apsidairyti ar nėra įtartinų asmenų“, – teigia D. Bušma.

Patys tėveliai turėtų žinoti savo vaiko mobiliojo telefono numerį, tipą, modelį ir pasižymėti IMEI identifikacijos numerį. Vagystės atveju, šie duomenys praverstų policijai vykdant paiešką. Mažajam išmaniųjų technologijų naudotojui reiktų paaiškinti, kad neduotų telefono nepažįstamiems, jei šie prašytų paskambinti, o sulaukus nežinomų asmenų skambučių, įspėti, kad vaikas neatskleistų jokios asmeninės informacijos (gyvenamos vietos, gimimo datos ir pan.) ir apie pokalbį papasakotų tėvams.

Kad telefonas tarnautų kaip komunikacijos priemonė, o nekeltų rizikos ar pavojaus, moksleiviai turi suprasti, kad svarbiausia yra jo saugumas. „Užpuolimo atveju nereiktų priešintis, geriau atiduoti telefoną, ir iš karto apie tai pranešti šeimai. Įvykus vagystei tėvai turėtų nedelsdami kreiptis į policiją ir informuoti mobiliojo ryšio operatorių, kad būtų užblokuota kortelė“, – dėmesį atkreipia Policijos departamento atstovas.

Surenkite treniruotę, kaip išsikviesti pagalbą

Papasakoti, kaip išsikviesti pagalbą yra viena, tačiau būtina ir pasitreniruoti, kaip tai padaryti ištikus bet kokiai nelaimei, ne tik praradus telefoną. Vien įvesti pagalbos numerį 112 prie greitųjų numerių nepakaks. Tėvai turėtų papasakoti, kad nelaimės atveju vaikai turėtų aiškiai kalbėti, būtinai pasakyti savo vardą, pavardę, nurodyti kur jie yra ir įvardinti kas nutiko. Paaiškinti, kuriais atvejais geriau skambinti tėvams, o kuriais kreiptis į Bendrąjį pagalbos centrą tel. 112.

Teisingai sukonfigūruokite patį telefoną

Egidijus Adomkaitis, „Bitė Lietuva“ mobiliųjų technologijų ekspertas, pastebi, kad egzistuoja ne vienas išmanus būdas, kad tėvai jaustųsi ramiau: „Kol mažiesiems dar nėra tvirtai išugdytas atsakomybės jausmas už jų daiktus, nutinka visko. Kartais vaikai palieka savo telefonus viešajame transporte, kino teatre, rūbinėje ar kitose vietose, o sugrįžę ieškoti – neberanda. Todėl nepamirškite telefonui uždėti apsaugos kodo – ekrano užrakto ir nustatyti automatinio užrakinimo. Taip pat didžioji dalis dabartinių telefonų turi sprendimus, kurie leidžia žemėlapyje matyti, kur yra telefonas – tereikia nepamiršti pačiame įrenginyje įjungti GPS funkciją ir patikrinti, ar telefono radimo funkcija veikia“.

Anot E. Adomkaičio, rūpinantis vaikų saugumu, reikėtų sukonfigūruoti telefoną taip, kad telefonų knygoje pirmieji rodomi numeriai būtų mamos, tėčio, pagalbos numeris 112 ir klasės auklėtojos. Dar geriau, jei šie adresatai būtų iškelti ant pagrindinio telefono ekrano, taip vaikas vos vienu paspaudimu galės skambinti reikiamu numeriu.

Sutarkite, kad telefonas visada bus įkrautas

„Bitė Lietuva“ mobiliųjų technologijų ekspertas atkreipia dėmesį, kad prieš išleidžiant vaikus iš namų vertėtų įsitikinti, jog telefonas yra visiškai įkrautas. Kartais baterija nusenka visai netikėtai, todėl reikėtų vaikus įspėti, kad likus nedaug energijos (15% – 30%) nebenaršytų internete, nežaistų žaidimų. Daugelyje telefonų yra energijos taupymo rėžimas, kurį taip pat reiktų įjungti tuomet, kai baterija senka.

„Tačiau būna ir ilgesnių išvykų ar ekskursijų, o galimybės įkrauti telefoną nėra. Tokiu atveju labai patogu turėti nešiojamą kroviklį, kuris leidžia įkrauti išmanųjį įrenginį bet kurioje vietoje“, – sako E. Adomkaitis.

Dar didesnį saugumą užtikrinkite specialiosiomis programėlėmis

Išmaniesiems telefonams sukurta įvairių programėlių, leidžiančių tėvams stebėti vaikų buvimo vietą. Pavyzdžiui, tokios programėlės kaip „Life360″ ar „Family Locator & Kids Tracker“ leidžia stebėti, kur yra vaikas. Jos taip pat padeda apsaugoti juos nuo nepažįstamų žmonių skambučių, nes tėvams iš karto atsiunčiama žinutė apie ketinančius susisiekti asmenis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.