Kaip prailginti kompiuterių tarnavimo laiką?

Šiais informacinių technologijų laikais greičiausiai nerasime nei vienų namų, kuriuose nebūtų kompiuterio ar kito išmaniojo įrenginio. Kaip ir kiekvienas daiktas, taip ir kompiuterinė įranga, reikalauja atitinkamos priežiūros. Tinkamai prižiūrimi kompiuteriai tarnauja kur kas ilgiau. Tačiau tam, kad kompiuteris tinkamai veiktų, reikalingos ir profesionalių specialistų paslaugos, kurie puikiai nusimano tiek programinėje, tiek ir techninėje kompiuterių architektūros dalyje. Apie tai, kokias dažniausias klaidas daro kompiuterių naudotojai, kalbėjomės su „Kompiuterių remontas Kaišiadoryse“ specialistais.

Dažniausiai pasitaikančios kompiuterių naudotojų problemas būtų galima suskirstyti į techninę dalį ir programinę. Kalbant apie nešiojamus kompiuterius, tai pagrindiniai gedimai būna sudaužytos matricos, sugedę kietieji diskai, kompiuterio apipylimas skysčiais ir dėl prisikaupusių dulkių kylančios problemos. Šie gedimai yra priskiriami techniniai daliai.

Norint, kad nešiojamas kompiuteris tarnautų ilgiau, reikia atitinkamai jį ir naudoti. Labai dažnai naudotojai mėgsta užkandžiauti dirbdami ar pramogaudami prie kompiuterių. Ir tai tikrai nėra geras įprotis. Juk į kompiuterio klaviatūrą pribyra maisto likučių, dėl ko pradeda strigti pati klaviatūra ir tai trukdo sklandžiai dirbti. Ypač reikėtų atsikratyti įpročio naudojantis kompiuteriu mėgautis gėrimais. Vienas neatsargus judesys jums gali kainuoti naują kompiuterį. Ir tai yra kone dažniausiai pasitaikanti problema. Deja, bet jokie garantiniai aptarnavimai čia jau nebegalios.

Ką daryti apliejus kompiuterį?

Dažnas naudotojas, kuris išlieja skystį ant kompiuterio klaviatūros, tiesiog į tai per daug nekreipia dėmesio galvodamas, kad jeigu „neužtrumpino“ iškart, tai nieko ir nenutiks vėliau. Deja… Užlietas kompiuteris nebūtinai iškart suges. Skystis dažniausiai tik po tam tikro laiko patenka ant motininės plokštės ir pradeda „veikti“. Jeigu skysčiu aplieto kompiuterio kuo skubiau neatjungsite nuo maitinimo ir neišimsite jo baterijos (geriausia būtų išimti net ir BIOS bateriją, jeigu įmanoma lengvai prie jos prieiti), ant kompiuterio komponentų patekęs skystis ir tekanti elektros srovė tiesiog lėtai viską sunaikins.

Visų pirmiausia – atjunkite jo maitinimą, išimkite nešiojamo kompiuterio bateriją ir kuo skubiau gabenkite profesionaliems meistrams. Gabenant kompiuterį meistrams patartina jį laikyti apvertus, kad ant klaviatūros patekęs skystis pro tarpus nepatektų ant kitų kompiuterio elementų.

Kas gali nutikti sutrenkus kompiuterį?

Kiti dažni gedimai, kurie gali atsirasti net nuo menkiausios smūgio – matricos (kompiuterio ekrano) dūžis ar vaizdo išsiliejimas bei kietojo disko gedimas. Su matricos problemomis kaip ir viskas aišku – bet kokiu atveju matrica yra keičiama nauja ir viskas. Tačiau kur kas daugiau nuostolių gali būti dėl kietojo disko gedimo. Ypač, jeigu jame buvo jūsų studijų baigiamasis darbas, svarbios vaikų nuotraukos, atostogų prisiminimai, įmonės dokumentai, o jų kopijų niekur neturite. Tokiu atveju duomenų atstatymas yra labai sudėtingas ir brangus procesas. Tačiau ir jis ne visuomet būna sėkmingas. Tad visuomet patartina darytis jums svarbių failų kopijas ir jas saugoti išoriniame kietajame diske ar „debesyse“. Tokiu atveju atsitikus nelaimei ne tik sutaupysite sau krūvą nervų, bet ir nemažą dalį pinigų, kuriuos tektų išleisti bandant atkurti duomenis.

Kodėl kaista kompiuteris?

Dar vienas tylus kompiuterio naikintojas – dulkės. Kompiuterio ventiliatoriai, kurie aušina procesorių, vaizdo plokštę ir kitus komponentus, tarsi dulkių siurbliai į save pritraukia aplinkoje esančias dulkes, kurios vėliau užkemša karšto oro išpūtimo angas. Laiku neišvalius prisikaupusių dulkių kompiuteris pradeda dirbti garsiau, pūsti karštą orą, ventiliatoriai veikia kone pastoviai, daugiau sunaudojama elektros energijos, lėtėja pačio kompiuterio sparta. O kartais nekreipiant į tai dėmesio galima sulaukti kur kas rimtesnių pasekmių, tokių kaip vaizdo plokštės ar kitų kompiuterio komponentų perkaitimas.

Kaip elgtis, jeigu kompiuteris pradėjo kaisti?

Pradžioje reikėtų atkreipti dėmesį kada ir kokiomis sąlygomis ventiliatoriai pradeda dirbti garsiau ir pūsti karštą orą. Jeigu ventiliatorių darbas prasideda tuomet, kai kompiuteriui duodama daugiau darbo, pvz., žaidžiami galingi vaizdo žaidimai, atliekamos sudėtingos skaičiavimo operacijos, apdorojami grafiniai vaizdai, gali būti, kad tai yra „natūrali reakcija“ į atliekamus darbus. Tačiau, jeigu šie simptomai pasireiškia kompiuteriu padirbus kelias ar keliolika minučių, naršant internete ar atliekant kitas nesudėtingas operacijas – gali būti, kad jūsų kompiuterio viduje jau apsigyveno „maumukai“. Tokiu atveju nepatartina naudotis tokiomis priemonėmis kaip dulkių siurblys, suspausto oro balionėliai ar pan. tam, kad pašalintumėte tuos „maumukus“. Didelių dulkių sankaupų jie nepašalins, o nuo dulkių siurblio gautas statinis krūvis gali net sugadinti kompiuterio komponentus.

Pats efektyviausias dulkių valymo būdas yra kompiuterio ardymas išimant motininę plokštę, nuimant ventiliatorius, juos išardant, išvalant ir vėl viską surenkant bei tuo pačiu pakeičiant termopastą. Tačiau, jeigu niekada nesate to darę, šį darbą geriau patikėkite profesionalams. Kaišiadoryse esantys kompiuterių remonto specialistai šį darbą atliks per kelias valandas ir galėsite toliau džiaugtis tyliai dirbančiu kompiuteriu.

Kaip apsaugoti kompiuterį nuo virusų?

Šiais laikais kompiuterinių virusų keliami pavojai yra labai rimti. Jeigu paprastiems namų ūkiams į kompiuterį patekęs virusas pavogs jūsų asmeninius prisijungimų duomenis, sunaikins jūsų kietajame diske turimą informaciją ar, geriausiu atveju, pradės jus erzinti įkyriomis reklamomis, tai tik pabandykite įsivaizduoti, kiek žalos tokie virusai gali padaryti patekę į įmonės kompiuterius. O jeigu tie kompiuteriai būna sujungti į bendrą įmonės tinklą, o jame nėra tinkamos apsaugos… Ir dažniausiai virusais užsikrečiama dėl neatsargumo.

Auksinė taisyklė – gavai įtartiną laišką ar pranešimą – ignoruok jį ir kuo skubiau ištrink. Net ir nekaltai atrodantis laiškas ar draugo atsiųsta žinutė Facebook’e, kurioje jis siūlo pažiūrėti juokingą video, gali pridaryti milžiniškos žalos. Ir kompiuteriuose esančios antivirusinės programos nebūtinai jus apsaugos. Antivirusinių programų duomenų bazės būna atnaujinamos tik tuomet, kai būna aptinkami jau naujai sukurti virusai.

Jeigu jūsų kompiuteris užsikrėtė mažiau pavojingu virusu, tuomet jį galima bandyti pašalinti paprastesniu būdu. Tačiau dažnai pasitaiko atvejų, kad pašalinti virusą nėra taip paprasta ir tenka perrašyti operacinę sistemą. Tokiu atveju yra trinami kietieji diskai, kuriami naujai, formatuojami ir tuomet įrašoma operacinė sistema bei diegiamos kompiuterio tvarkyklės su kitomis programomis.

Patarimai norint ilgiau naudotis kompiuteriu

Norint, kad jūsų kompiuteris jums tarnautų kuo ilgiau ir jums nereikėtų patirti nenumatytų išlaidų ar net nuostolių, patartina naudojantis kompiuteriu laikytis vos kelių paprastų taisyklių.

  • Visų pirmiausia – jokio maisto ir gėrimų dirbant kompiuteriu. Net ir nedidelis kiekis skysčio, patekusio ant kompiuterio, gali jį sugadinti nepataisomai.
  • Auksinė taisyklė – neatidarinėkite jokių įtartinų pranešimų ir ypač prie jų esančių priedų. Didelė tikimybė, kad tai bus virusas.
  • Į kompiuterį įdiekite tik tas programas, kuriomis naudojatės. Neapkraukite kompiuterio nereikalingomis programomis, kurios lėtins jo darbą. Diegdami programas būtinai atkreipkite dėmesį ties kokiais punktais yra sudėtos „varnelės“, nes taip galite papildomai įsidiegti visai jums nereikalingų programų.
  • Jeigu jaučiate, kad kompiuteris pradėjo lėčiau dirbti, kaisti – būtinai patikrinkite ar nėra prisikaupusių dulkių kompiuterio viduje.
  • Netrankykite ir jokiais būdais nemėtykite kompiuterio ant lovos ar pan. Net ir menkiausias krestelėjimas gali pakenkti kompiuterio elementams.

Laikantis elementariausių taisyklių, kompiuteris jums tarnaus kur kas ilgiau. O jeigu vis dėl to atsitiks taip, kad reikės atstatyti kompiuterio darbingumą, visuomet galite kreiptis į Kompiuterių remonto specialistus, kurie pagelbės ir pakonsultuos bet kokiu kompiuterių remonto klausimu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.